Opodatkowanie tzw. pakietów medycznych

24 października 2011 roku zapadła uchwała rozszerzonego składu sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego [NSA] w sprawie opodatkowania tzw. pakietów medycznych. NSA rozstrzygnął, że wykupione przez pracodawców pakiety świadczeń medycznych powinny być opodatkowane, gdyż dla pracowników stanowią tzw. nieodpłatne świadczenie.NSA wskazał, że iż zakup pakietów jest zdarzeniem prawnym tworzącym konkretną wartość finansową.

Bezpośrednią konsekwencją uchwały podjętej przez NSA jest obowiązek opodatkowania takich świadczeń. Oznacz to, że jeżeli do tej pory pracodawca fundując pracownikowi pakiet świadczeń medycznych (niezwiązanych z tzw. medycyną pracy) nie wliczał ich wartości do przychodu pracownika, w świetle wydanej uchwały, powinien skorygować wpłaty zaliczek za ostatnie pięć lat. Opodatkowanie takich świadczeń sprawi, że wynagrodzenie netto pracownika będzie znacznie niższe.  Omawiana uchwała zamyka możliwości optymalizacji podatkowej poprzez uznanie, że nieodpłatne świadczenia należy utożsamiać z otrzymaniem konkretnej w tym przypadku usługi medycznej. W świetle wydanej uchwały opodatkowaniu bowiem powinna podlegać sama możliwość  korzystania z takiego świadczenia.

 

Departament Podatków ATAC

 

Copyright © 2014 A|T|A|C - Audytorzy i Parnerzy Spółka z o.o.. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja CMS resMedia
s